W ostatnich latach polskie rodziny miały do wykonania trudne zadanie: związać koniec z końcem i utrzymać domowe finanse w jak najlepszej kondycji.
Cel ten jest – zwłaszcza w czasach kryzysu – coraz bardziej skomplikowany. Niższe pensje, ceny usług i zaopatrzenia domu, które wciąż rosną, wyższe podatki… Jakby tego było mało, konsekwencje w najpoważniejszych przypadkach są straszne: wieczne długi lub długi bardzo trudne do spłacenia, przenoszenie się problemów finansowych na środowisko osobiste i życie rodzinne…
Z tych wszystkich powodów możemy powiedzieć, że ekonomia domowa jest bardziej aktualna niż kiedykolwiek. Z naszej strony nadszedł czas na przemyślenie spraw i przyjrzenie się naszej obecnej sytuacji, a następnie sprawdzenie, czy stosujemy dobre praktyki, które uchronią nas przed katastrofą finansową. Jakie powinny być nasze priorytety w tym zakresie?
Karty kredytowe banku Santander
Pierwszą rzeczą jest poznanie naszej sytuacji. Trudno nam cokolwiek naprawić, jeśli nie znamy skali problemu. Coś tak podstawowego jak spisanie naszych głównych dochodów i wydatków byłoby dobrym punktem do rozpoczęcia. Podczas wykonywania tego ćwiczenia wiele osób uświadamia sobie, że nie wie, na co wydaje znaczną część swoich pieniędzy. Dlatego codzienna kontrola wydatków staje się w niektórych przypadkach niezbędna.
Idealnie byłoby pójście o krok dalej i przygotowanie czegoś w rodzaju budżetu rodzinnego, starając się przewidzieć wydatki, które mają nadejść. W ten sposób łatwiej będzie nam zidentyfikować problematyczne momenty i z zapasem czasu będziemy mogli szukać rozwiązań. Niektóre z najpoważniejszych problemów finansowych, z jakimi borykają się niektórzy ludzie wynikają z ich braku dalekowzroczności. Jeśli będziemy czekać do ostatniej chwili, nie będziemy już kontrolować sytuacji. I właśnie wtedy niektóre rodziny wpadają w spiralę kredytową. Niekontrolowane korzystanie z kart kredytowych lub podpisanie umowy o szybki kredyt może szybko doprowadzić do katastrofy finansowej w przypadku, gdy nie będzie nas stać na spłatę rat kapitałowych i związanych z nimi wysokich odsetek.