Mit 1: Nie mam karty kredytowej, bo jest za droga.

To stwierdzenie jest o wiele bardziej powszechne niż nam się wydaje. W wielu bankach posiadanie karty kredytowej może być bezpłatne. W innych przypadkach pobierają opłaty typowe dla wszystkich kart, takie jak opłata roczna, opłata za przedłużenie ważności karty lub wniosek o dodatkową kartę. Odsetki zapłacimy tylko wtedy, gdy odłożymy zakup na później. Jeśli bank wypłacając nam pierwszego dnia miesiąca całą kwotę wpłaconą w poprzednim miesiącu spłaci zadłużenie, nie zostaną nam naliczone żadne odsetki.

Mit 2: Posiadając kartę kredytową, przestanę kontrolować swoje wydatki.

Niekoniecznie. Są klienci, którzy wolą płacić gotówką, twierdząc, że w ten sposób lepiej zarządzają swoimi finansami. „Wydaję tylko tyle, na ile mogę sobie pozwolić w oparciu o stan mojego konta.

Ale karta kredytowa nie musi oznaczać marnowania pieniędzy lub wydawania więcej niż możemy sobie pozwolić. Inni ludzie uważają, że jest wręcz przeciwnie i łatwiej jest im śledzić wydatki za pomocą karty kredytowej, gdzie wszystkie zakupy z danego miesiąca są zgrupowane na jednym wyciągu, co pozwala nam zobaczyć na pierwszy rzut oka, ile i na co wydaliśmy.

Jeśli zapytamy użytkownika karty kredytowej, ile kupił w ciągu miesiąca za pomocą swojej karty, będzie on w stanie powiedzieć nam natychmiast, podczas gdy w przypadku karty debetowej będziemy musieli sprawdzić i zsumować kwoty, które odpowiadają karcie wśród różnych zapisów na koncie zanim będziemy mogli udzielić odpowiedzi (chyba że jesteśmy bardzo zorganizowani i prowadzimy nasze rachunki w Excelu lub mamy program do zarządzania finansami osobistymi).