#1 Zorganizuj wakacje na własną rękę

Wyjazd na własną rękę jest idealnym rozwiązaniem, aby cieszyć się miejscem przeznaczenia we własnym tempie, bez ustalonych harmonogramów i być tym, który decyduje, co i kiedy zobaczyć.

Prawdą jest, że pominięcie typowych „wycieczek all inclusive” oferowanych przez biura podróży wymaga więcej przygotowań i wysiłku włożonego w przygotowanie wyjazdu, ale wolność znalezienia dowolnego transportu, zwiedzania i poświęcenia czasu na atrakcje, który każdy preferuje, wybór miejsca, gdzie zjeść i gdzie się zatrzymać, jest sposobem podróżowania, który staje się coraz bardziej powszechny. Jednocześnie, w ten sposób unikamy pośredników i możemy łatwo dopasować nasz dzienny budżet.

#2 Kontrola wydatków

Szczególnie przydatna przy dłuższych wyjazdach, a przede wszystkim, jeśli jedziemy na własną rękę, bez agencji jest wiedza o tym, ile wydajemy. Lata temu najbardziej oszczędni podróżnicy kontrolowali swoje codzienne wydatki, zapisując je w notatniku. Obecnie istnieją aplikacje na smartfony, dzięki którym można łatwo śledzić swój budżet. W aplikacji można tworzyć kategorie wydatków, takie jak transport, posiłki, zakupy czy zakwaterowanie, oraz ustalać dzienne maksimum. Jest to również dobry sposób, aby zapamiętać, gdzie byliśmy każdego dnia i mieć przegląd kosztów podróży do każdego kraju.

#3 Lokalna żywność

Co jest lepszego niż delektowanie się lokalnym jedzeniem!? Jeśli miejscowi odwiedzają restaurację, to prawdopodobnie dlatego, że ma ona dobre jedzenie i dobre ceny. Pytając i obserwując w każdym mieście, szukając informacji w przewodnikach i w internecie, odkryjemy uliczne stragany i mniej widoczne restauracje, gdzie zbiegają się miejscowi i obcokrajowcy w poszukiwaniu lokalnej kuchni. W każdym razie, nie wszystkie żołądki zaakceptują wszystkie pokarmy i nie powinniśmy być ostrożni.

#4 Transport publiczny

Nie ma wątpliwości, że podróżowanie komunikacją miejską jest tańsze niż podróżowanie za pośrednictwem biura podróży. Interesujące jest również dzielenie tej przestrzeni w celu obserwowania miejscowej ludności, a nawet rozmawiania z innymi ludźmi, jeśli język na to pozwala. Czasami jednak nie będzie to możliwe lub wygodne, ponieważ rozkłady jazdy nie zawsze są najbardziej odpowiednie, a czas trwania podróży może być znacznie dłuższy, więc musielibyśmy mieć więcej czasu.

#5 Kup swój bilet lotniczy z wyprzedzeniem

Zakup biletu lotniczego lub środka transportu, którego potrzebujemy, aby dostać się z naszego miasta do miejsca docelowego jest zazwyczaj jednym z największych wydatków związanych z podróżą. Coraz więcej osób kupuje je na własną rękę za pośrednictwem stron internetowych służących do wyszukiwania lotów. W ten sposób to my decydujemy o terminach, towarzystwie i ostatecznie o tym, ile chcemy wydać.

W tym aspekcie wskazane jest, aby mieć zlokalizowane loty z jak największym wyprzedzeniem i obserwować, jak cena ewoluuje. Należy pamiętać, że w szczycie sezonu ceny gwałtownie rosną w miarę zbliżania się daty lotu.

#6 Wybór odpowiedniego bagażu

Warto poświęcić czas na podjęcie decyzji, co ze sobą zabrać, a czego nie. Ale możesz również zaoszczędzić pieniądze, jeśli nie będziesz nadawać bagażu rejestrowanego w samolocie, zabierając wszystko, czego potrzebujesz w bagażu podręcznym. Ile razy wracaliśmy z podróży z ubraniami lub butami, których nie nosiliśmy?

Należy jednak zawsze pamiętać o ograniczeniach dotyczących bagażu podręcznego, takich jak maksymalna ilość płynów, urządzeń elektronicznych oraz dopuszczalne wymiary. Aby to zrobić, nie zapomnij sprawdzić warunków swojej linii lotniczej.